Biopsja mammotomiczna pod kontrolą USG

Biopsja piersi wspomagana próżnią, czyli małoinwazyjne i bezbolesne usuwane zmian z piersi

PAMIĘTAJ I UPEWNIJ SIĘ! Zgodnie z wymogiem Ministra Zdrowia biopsja mammotomiczna musi być wykonywana w miejscu, które zapewnia dostęp do oddziału chirurgii 24/7h (z pominięciem izby przyjęć i oddziału ratunkowego) umożliwiający leczenie ewentualnych powikłań.

Czym jest biopsja mammotomiczna? Kiedy należy ją wykonać?

Biopsja mammotomiczna pod kontrolą USG to sposób na usunięcie zmiany w całości lub uzyskanie znacznej ilości tkanek do analizy mikroskopowej. Wyniki tej biopsji powinny być wystarczające, aby dostarczyć lekarzom informacji potrzebnych do sformułowania zaleceń dotyczących leczenia lub dalszej obserwacji. Dzięki współpracy z najlepszymi specjalistami w regionie, pacjentki otrzymują wynik histopatologiczny średnio w 6 dni.

Standardowo do tej biopsji kwalifikujemy zmiany do 2 cm, jeśli zamiarem jej realizacji jest radykalne usunięcie zmiany. Jeżeli jest to zabieg diagnostyczny, to wielkość zmiany nie jest ograniczeniem.

Jeśli wynik histopatologiczny zmiany opisuje jej charakter jako łagodny, to wskazane są tylko badania kontrolne po 6, 12 i 24 miesiącach od biopsji.

Przebieg zabiegu biopsji mammotomicznej pod kontrolą USG.

Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej w znieczuleniu miejscowym przy pomocy mammotomu – EnCor Enspire oraz aparatu USG, który umożliwia zlokalizowanie zmiany/obszaru w obrębie piersi. Po wykonaniu dezynfekcji skóry i podaniu znieczulenia miejscowego wprowadza się igłę biopsyjną do piersi śledząc jej przebieg na monitorze USG, tak by ustawić ją w styczności do wyznaczonej zmiany. Po uruchomieniu mammotomu włącza się system próżniowo-tnący, dzięki któremu małe fragmenty tkankowe zostają usunięte z piersi jeden po drugim i przeniesione do specjalnego koszyczka na końcu rękojeści. Cała jego zawartość przekazywana jest do badania histopatologicznego by w pełni oceni charakter usuniętej zmiany.

Na zakończenie w miejscu po usuniętym guzie zakładany jest specjalny znacznik pozwalający na późniejsza lokalizację loży pozabiegowej w badaniach radiologicznych (np. USG, mammografia, rezonans magnetyczny). Zabieg ten nie wymaga założenia szwów skórnych, ponieważ nacięcie ma wielkość ok. 3-4mm. Biopsja mammotomiczna pod kontrolą USG trwa ok. 20-30 minut, wliczając to przygotowanie sprzętu oraz lokalizację zmiany w obrębie piersi. Na zakończenie procedury przykładany jest opatrunek chłodzący, a po 20 minutach przeprowadzana jest weryfikacja miejsca wkłucia i zakładany jest ostateczny opatrunek uciskowy.

Jak przygotować się do zabiegu biopsji mammotomicznej? Zalecenia przed- i pozabiegowe.

Należy powiadomić lekarza wykonującego zabieg o wszelkich alergiach lub niepożądanych reakcjach na środki i leki podawane/stosowane w przeszłości, infekcjach wirusowych (w tym HBV, HCV, HIV), zażywanych lekach przeciwkrzepliwych lub zaburzeniach krzepnięcia krwi, tendencjach do omdleń lub dużych zmian ciśnienia krwi, ciąży lub laktacji.

Wskazane jest by pacjentka poddająca się biopsji mammotomicznej miała ze sobą ciasny biustonosz np. sportowy. Pierwszy opatrunek należy zmienić najwcześniej 24 godziny po zabiegu. Zmieniaj opatrunek przez najbliższe 3-5 dni zgodnie z zaleceniami na przygotowanej przeze mnie stronie www.dbajorane.pl, zakładka „Prawidłowa zmiana opatrunku”. Przez ok. 3 dni po procedurze wskazane jest unikanie nadmiernej aktywności fizycznej i prac domowych. W przypadku krwawienia, infekcji lub nadmiernego bólu należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Jak długo goi się pierś po biopsji mammotomicznej? Czy zostają blizny?

Gojenie się piersi jest bardzo krótkie, zaleca się ograniczenie nadmiernej aktywności fizycznej przez 3-5 dni po zabiegu. Miejscowy dyskomfort i niewielki ból ustępują najczęściej po 24-48 godzinach. Można powiedzieć, że po takim zabiegu nie zostaje żadna blizna. Jest to tylko 3-4 mm punkt, przez który wprowadza się igłę do piersi, co zazwyczaj po kilku miesiącach jest już niewidoczne.

Jakie są zalety biopsji mammotomicznej pod kontrolą USG?

  • Mała inwazyjność
  • Możliwość uniknięcia operacji w przypadku zmian łagodnych
  • Znieczulenie miejscowe
  • Krótki czas procedury
  • Krótki okres rekonwalescencji
  • Nie pozostawia blizn

Jaka jest różnica między biopsją gruboigłową a biopsją mammotomiczną?

Biopsja mammotomiczna to inaczej biopsja gruboigłowa wspomagana pod ciśnieniem. Stosowany do biopsji mammotomicznej system próżniowo-tnący, umożliwia pobranie większej ilości materiału, który kolejno przekazywany jest do badania histopatologicznego.

Biopsja mammotomiczna to sposób na usunięcie zmiany w całości lub uzyskanie znacznej ilości tkanek do analizy mikroskopowej. Natomiast biopsja gruboigłowa piersi daje jedynie możliwość uzyskania próbki tkanki do analizy mikroskopowej.

Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach właściwe okazuje się zastosowanie biopsji gruboigłowej niewspomaganej pod ciśnieniem. Aby wdrożyć odpowiednie leczenie, konieczna jest prawidłowa diagnoza.